grudnia 21, 2019

Chłodny czy ciepły blond - jaki odcień włosów wybrać?


Dobrze dobrany odcień włosów znacząco wpływa na wygląd: poprawia kolor cery, sprawia, że  wyglądamy promiennie, świeżo, po prostu młodziej. Z kolei źle dobrany może sprawić, że będziemy wyglądały na ciągle zmęczone, blade i starsze niż jesteśmy. Większość blondynek dąży do chłodnej tonacji, co jest błędem, bo czasami ciepły odcień potrafi mocniej wydobyć naturalne piękno. Przygotowałam dla was wskazówki czym konkretnie warto kierować się wybierając odcień włosów. Mam dla was również propozycje kosmetyków marki Joanna, którymi ocieplicie lub  ochłodzicie kolor włosów blond (farbowanych, rozjaśnianych i naturalnych) w domowym zaciszu.


Co odpowiada za naturalny kolor włosów?

Zacznijmy od początku czyli o tego jak właściwie tworzy się naturalny kolor naszych włosów. :-) Odpowiedzialna jest za to melanina. To grupa pigmentów odpowiadających za barwę skóry, włosów i tęczówki oka. Kolor włosów uzależniony jest od natężenia melanin w cebulce (od ilości i rodzaju melanin). Wyróżniamy tzw. eumelaninę odpowiedzialną  za włosy ciemne tj. brązowe i czarne oraz feomelaninę, która nadaje barwę czerwoną o ciepłej tonacji. Im więcej eumelaniny we włosach, tym włos jest ciemniejszy, im więcej feomelaniny, tym barwa cieplejsza.



Co z blondynkami? Co ciekawe, nie ma barwnika, który odpowiadałby za włosy blond. Osoby o jasnych włosach posiadają po prostu bardzo niską zawartość emuleaniny i feomelaniny, czyli nie mają melanin odpowiedzialnych za przyciemnianie włosów. 

Kolor naszych włosów jest tylko pozornie jednolity. Jeśli zbadamy włosy pod mikroskopem zobaczymy, że jedne włosy są bardzo jasne inne zaś ciemne. Takich odcieni może być nawet 100 i to one tworzą wyjątkowy, niepowtarzalny kolor naszych włosów. <3



Jak dopasować odcień włosów do typu urody?

Na początku warto określić czy jesteśmy ciepłym czy chłodnym typem urody. Aby to zrobić, możecie wykonać bardzo prosty test, który wykonuje się w stylizacji, dobierając odpowiednią paletę barw garderoby. Potrzebne wam będą 2 materiały: złoty (ciepły) i srebrny (chłodny). Zmyjcie makijaż, zepnijcie włosy, przyłóżcie raz jedną raz drugą tkaninę do twarzy i zróbcie sobie zdjęcie.

To zdjęcie, gdzie cera prezentuje się ładniej to właśnie wasz preferowany odcień włosów. :-)


Jeśli mamy ciepłe iskierki w oczach i złotą skórę, prawdopodobnie lepiej będziemy wyglądały w ciepłych, złocistych refleksach, które podkreślą produkty ocieplające barwę włosów. Z kolei będąc typem chłodnym, świetnie sprawdzi się chłodniejszy odcień i kosmetyki ochładzające kolor włosów.




Komu pasuje chłodny odcień?

Pasuje osobom:
  • o różowym zabarwieniu skóry, z widocznymi niebieskimi lub fioletowymi żyłkami,
  • osobom z oczami niebieskimi,
  • gdy białka oczu kontrastują z kolorem źrenic (to właśnie określa typ chłodny),
  • lepiej wyglądającym w srebrnej biżuterii.

Jeśli chłodny odcień włosów zestawimy z ciepłym typem urody niestety możemy wyglądać starzej. Jeśli jesteście typem chłodnym warto postawić na odcienie: srebra, szarości, platyny, fioletu, niebieskiego. 


Komu pasuje ciepły odcień?

Pasje osobom:
  • o ciepłym, beżowym, pomarańczowym lub żółtym odcieniu skóry, z widocznymi zielonymi żyłkami,
  • z oczami zielonymi, brązowymi,
  • białka oczu mają mleczy odcień,
  • lepiej wyglądającym w złotej biżuterii.


Ciepły odcień - sprawia, że cera wygląda bardziej delikatnie i dziewczęco. Pomaga zamaskować zaczerwienienia skóry i naczynka (chłodny podbija ten defekt skóry). Jeśli ciepły odcień włosów zestawimy z chłodnym typem urody możemy wyglądać starzej. Jeśli jesteście typem ciepłym warto postawić również na odcienie: różowego, miedzianego, czerwonego.







Jak zadbać o kolor i odcień włosów?

Właściwa pielęgnacja włosów naturalnych, koloryzowanych i rozjaśnianych ma ogromne znaczenie. Włosy odżywione i nawilżone mają domknięte łuski i lepiej odbijają światło. Przez to ładniej się błyszczą a kolor wygląda na bardziej intensywny. Warto sięgać po produkty pielęgnacyjne zawierające pigmenty, które pomagają utrzymać upragniony przez nas kolor i odcień włosów. I tutaj mogę polecić łatwo dostępne i niedrogie produkty marki Joanna z linii Ultra Color. To produkty szybkie i proste w użyciu, które pomogą:

  • skorygować obecny kolor włosów bez dużej ingerencji w ich strukturę, 
  • pomóc podtrzymać efekty koloryzacji czy rozjaśniania,
  • czy zmienić nieco naturalny odcień włosów. 



Spośród produktów do pielęgnacji włosów koloryzowanych marki Joanna znajdziemy m.in.:
  • szampony koloryzujące - oczyszczają z sebum i zabrudzeń, pozostawiając delikatny pigment na włosach,
  • odżywki do spłukiwania, pogłębiające intensywność chłodnych lub różowych tonów,
  • odżywki koloryzujące - odżywiają włosy i zawierają pigment, który pozostawia trwalszy  kolor na włosach, utrzymujący się od 3-4 myć.

Jaką linię kolorystyczną wybrać?

Niebieska - chłodne odcienie blondu: neutralizuje żółtawe refleksy na włosach, sprawdzi się przy włosach blond, rozjaśnianych, siwych, platynowych

Ciepłe odcienie blond - coś dla mnie :-) dla włosów blond, rozjaśnianych, o ciepłym odcieniu.

Różowa - różowe odcienie blondu: jest jeszcze seria różowa, która neutralizuje żółtawe refleksy na włosach i nadaje beżowy odcień z różową poświatą. Sprawdzi się na włosach blond, rozjaśnianych, również siwych, gdy nie możemy zdecydować się na typowo chłodny czy ciepły odcień i chcemy zachować malinowy odcień blondu.




Czy te produkty sprawdzą się na włosach naturalnych?

Jak najbardziej. :-) Jeśli tylko macie ochotę poeksperymentować z kolorem i odcieniem włosów, kosmetyki sprawdzą się także na włosach naturalnych.  Mogą sprawdzić się też w przypadku chęci zamaskowania pierwszych siwych włosów np. ja ostatnio zauważyłam więcej siwych włosów przy skroniach. Dlatego szampon dla ciepłych odcieni blondu to bardzo fajny kosmetyk dla mnie, który pozwala niwelować chłodne, siwe włosy bez konieczności sięgania po farbę.



Zapraszam serdecznie na mojego Instagrama @martusiowykuferek Będę miała dla Was rozdanie - 5 dowolnie wybranych zestawów kosmetyków z tego posta <3 :-) 



Pamiętajcie, że najważniejsze jest to, aby dobrze się czuć ze sobą. To, że mam ciepły typ urody nie oznacza, że nie założę srebrnej biżuterii i nie ochłodzę koloru włosów. Jeśli będę miała na to ochotę -  dlaczego nie? :-) Jeśli nie możecie się zdecydować jaki odcień wybrać, można postawić np. na beżowy blond, który uznawany jest za kolor neutralny, pasujący do typów chłodnych i ciepłych. W jakim kolorze i odcieniu lubicie się najbardziej, na jakie kolory stawiacie? :-)


* Partnerem wpisu jest marka Joanna.


12 komentarzy:

  1. Mi się podobają ciepłe blondy, ale nie każdemu one pasują. Nie wiedziałam, że nie ma jasnych włosów, nie pomyślałabym, że można tak łatwo określić typ kolorystyczny używając tych samych metod co w doborze ubrań :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Truskawkowy blond to coś dla mnie. Mam różową płukankęJoanny, ale strasznie plącze włosy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety płukanki tak najczęściej działają...skutek uboczny :)

      Usuń
  3. Też mam szampon ultra kolor ale do włosów miedzianych i kasztanowych.pomijajac konsystencję to efekt jest całkiem zadowalający.didatkiwo raz w m-cu nakładam cassie.zapraszam na beahair.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Powiem Ci, że właśnie zaskoczona jestem bardzo pozytywnie szamponem :-) U mnie się sprawdza rewelacyjnie, ma świetną konsystencję. Cassia mocno ociepla kolor włosów :-) Fajnie, że się sprawdza :*

      Usuń
  4. Ja zdecydowanie wolę chłodne odcienie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, czyli jesteś w większości :D :-) A masz chłodny blond, tak? :-)

      Usuń
  5. Ja jestem brunetką, kiedyś kombinowałam żeby zrobić się blondynką, ale za nic mi nie pasowały jasne włosy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ale spróbowałaś i to się liczy! Przynajmniej wiesz, która droga podążać :* :) Ja z kolei nie jestem tak skora do eksperymentowania, ale źle czułabym się w ciemnych :) A fryzjer twierdzi, że by mi pasowały :D

      Usuń
  6. Świetny post, na pewno pomoże wielu osobom planującym farbowanie włosów. Dobór ich koloru jest dość ważny, bo zwykle będzie towarzyszył nam przez nieco dłuższy czas. To nie biżuteria, którą można zdjąć w dowolnej chwili.

    OdpowiedzUsuń
  7. Ciekawie opisane. Ja miałam kiedyś naturalny jasny blond o ciepłym odcieniu. Jednak z czasem pociemniały mi, dodatkowo zaczęły się kręcić. :(

    OdpowiedzUsuń

Mam nadzieję, że miło spędziłaś czas na blogu i wyniosłaś z jego treści cenne wskazówki. Życzę Ci owocnej pielęgnacji włosów, ciała i umysłu. :-)