czerwca 14, 2020

Jak prawidłowo myć włosy i skórę głowy? 10 najważniejszych informacjiNie bez powodu napisałam włosy i skórę głowy - to bardzo ważne, aby rozgraniczyć te dwa obszary, ponieważ traktujemy je nieco inaczej. <3 :-) Przygotowałam zestawienie 10 najważniejszych informacji, które pozwalają wskoczyć na wyższy level włosingu. Wdrożcie proszę chociaż kilka zmian, a obiecuję - poczujecie różnicę! :-) Z pozoru zwykłe "mycie włosów" można w prosty sposób zamienić na genialny zabieg pielęgnacyjny, trzeba tylko wiedzieć na co zwrócić uwagę. :-)


Jak prawidłowo myć włosy i skórę głowy?


1. Pozycja mycia - z głową w dół czy na stojąco?


Pozycja mycia włosów ma kluczowe znaczenie. Osobiście preferuję mycie z głową skierowaną ku dołowi, która ułatwia dotarcie do skóry głowy i dokładne pokrycie skalpu szamponem. Tę pozycję może zastąpić mocno odchylona do tyłu głowa, a więc pozycja, którą przyjmujemy często na myjce u fryzjera.

Mycie w pozycji stojącej utrudnia moim zdaniem przedostanie się z szamponem do skóry głowy, szczególnie u posiadaczek włosów gęstych i grubych. Po drugie zamiast skupiać się na skórze głowy, niepotrzebnie pocieramy również włosy na długości. U mnie prowadzi to do puchu, włosów lekkich jak piórko i sprawia, że wyglądają gorzej.


2. Dokładnie zmocz włosy


Kiedy wybierzemy już pozycję mycia, należy skrupulatnie zmoczyć włosy. To ważne, aby nie zostawić żadnego suchego miejsca, szczególnie jeśli chodzi o skórę głowy, ponieważ w kontakcie z kosmetykiem może to doprowadzić do różnego rodzaju podrażnień.3. Temperatura wody


Woda nie powinna być ani zbyt gorąca, ani zbyt zimna. Zarówno jedna jak i druga skrajność mogą negatywnie odbijać się na wyglądzie i kondycji włosów. Woda do mycia powinna być więc ciepła, przyjemna w odczuciu na skórze, nie powinna nas ani parzyć ani sprawiać że odczuwamy chłód.


4. Czas mycia


Często zbyt krótko myjemy skórę głowy. Nanosimy szampon na dłonie, chwilę masujemy i spłukujemy. Prawidłowy czas oczyszczania skalpu z zanieczyszczeń i łoju powinien wynosić około 3 minut. 


Ciekawym rozwiązaniem dla posiadaczek wrażliwego skalpu jest pozostawienie spienionego szamponu na skórze głowy na ok. 1 min. W praktyce masujecie sklap przez około 2 minuty, a pozostałą minutę pozostawiacie pianę, która również pozwala usunąć zanieczyszczenia bez pocierania i dotykania skalpu.5. Mycie 2 razy czy jeden raz? Odwieczne pytanie :-)


Szkoła fryzjerska często zaleca mycie skóry głowy dwa razy z rzędu Mycie takie dzieli się na oczyszczanie wstępne i właściwe. Ten sposób nie sprawdza się u każdego. Mitem jest, że każdy musi myć głowę 2 razy, ale warto z tej metody czerpać. Wiele zależy od tego jaką macie skórę głowy, jakie kosmetyki używacie i jak reaguje na kontakt z nimi.

Przy intensywnym łojotoku oczyszczanie dwustopniowe może okazać się zbawieniem, ponieważ ilość zabrudzeń i łoju jest tak duża, że pojedyncze mycie nie zadziała. Jeśli natomiast macie bardzo wrażliwą i przesuszoną skórę głowy to dwukrotne mycie może ją jeszcze bardziej podrażniać i wysuszać. Oczyszczanie dwustopniowe sprawdzi się również wtedy, kiedy oczyszczamy włosy po stylizacji np. stosowałyśmy lakier, piankę itd. 

Sama przechodziłam zarówno przez mycie pojedyncze jak i dwustopniowe (w ostatnich miesiącach preferuję mycie dwustopniowe). To, co mogę wam doradzić to obserwacja skóry głowy i podjęcie samodzielnej decyzji - to wy najlepiej widzicie jak zachowuje się skalp.
6. Rozczesz włosy przed myciem i zobacz tę różnicę :-)


Rozczesanie włosów przed rozpoczęciem mycia daje niesamowity efekt po wysuszeniu. Czesząc włosy przed myciem doprowadzamy do ich prawidłowego ułożenia - włosy są rozplątanie, lepiej absorbują odżywkę i maskę. Już w trakcie mycia zauważycie różnicę - włosy będą gładsze niż zwykle, a po wysuszeniu zadzieje się magia. 7. Mycie skóry głowy - nie szorujemy całych włosów

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest pocieranie wszystkich włosów szamponem. W efekcie po wysuszeniu włosy stają się suche, szorstkie i matowe. Często nawet odżywka czy maska nie są wystarczające, aby doprowadzić je do dobrego stanu.

Dlatego warto skupiać się na myciu wyłącznie skóry głowy, a włosy na długości pozostawić w spokoju. Masując wyłącznie skalp generujemy najczęściej na tyle dużą ilość piany, aby mogła pokryć włosy na długości. Piana zaczyna swobodnie spływać po włosach na długości i delikatnie je oczyszcza - bez pocierania. :-)


Od czasu do czasu warto jednak umyć całe włosy szczególnie wtedy, kiedy chcemy je dogłębnie oczyścić z nadbudowanych kosmetyków i po stylizacji. Wtedy jak najbardziej możemy pocierać zarówno skórę głowy jak i włosy na długości. :-)8. Masuj delikatnie opuszkami

Zwracajcie uwagę na to, aby skórę głowy masować bardzo delikatnie, opuszkami, okrężnymi ruchami. Absolutnie nie dopuszczające do sytuacji kiedy pocieracie skórę głowy paznokciami, gdyż łatwo o podrażnienia i zranienia skóry głowy.


9. Woda - ile potrzeba, aby spłukać pianę?

Aby pozbyć się aplikowanych szamponów, odżywek i masek musimy spłukiwać włosy tak długo, aż woda będzie czysta. Prawidłowo spłukane włosy są lekko skrzypiące w dotyku.10. Zapomniane miejsca - skronia i zakola


Nie zapominajcie również o tym, aby oczyszczać włosy wokół uszu oraz przy twarzy ponieważ o tych partiach bardzo często zapominamy

Po drugie pamiętajcie o tym, aby skoncentrować się na tych miejscach, gdy spłukujecie kosmetyki. Sama bardzo często podnoszę głowę i widzę resztki piany przede wszystkim w okolicach skroni i muszę ponownie powędrować z głową pod prysznic, aby wypłukać resztki. 

Problemy ze skórą głowy i włosami przy twarzy w okolicach skroni i zakoli występują bardzo często, bo niezbyt dokładnie spłukujemy w tym miejscu kosmetyki.Czy o czymś zapomniałam? Czy jakaś kwestia Was nurtuje, chciałybyście coś dodać? 


10 komentarzy:

 1. Osobiście dodałabym, że warto nie nakładać szamponu bezpośrednio na skórę głowy, tylko na początek np. do pustego pojemniczka po odżywce i w nim rozpienić szampon. Osobiście dzięki tej metodzie i oszczędzam dużo szamponu, i włosy o wiele mniej się przetłuszczają. Niektóre składy szamponów źle działają na skórę podczas ich rozpieniania. Z resztą jak najbardziej się zgadzam i sama tak robię, no może z wyjątkiem pozycji, bo ja jestem zmuszona do staniamamy bardzo mały prysznic). :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, bardzo trafna uwaga :-) Tez bardzo lubię spienianie szamponu, świetna metoda dla osób o wrażliwym skalpie :-)

   Usuń
 2. Jak zawsze wiele pomocnych rad, z których korzystam :) Masz rację zwłaszcza z tym zapominaniem o okolicach skroni czy uszu - zdarza mi się niedokładnie je myć, albo właśnie spłukać. Więc nad tym muszę popracować :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo mnie cieszy, że wskazówki się przydadzą :*

   Co do skroni i okolic uszu to naprawdę dużo osób zapomina o tej okolicy, więc czuję się w obowiązku o tym przypominać :-)

   Usuń
 3. Bardzo ciekawy wpis! Nie wiedziałam, że mogę źle myć włosy :) Muszę coś zmienić w pielęgnacji!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasami wystarczy zmienić niewiele, ale świadomie, a efekt jest dużo lepszy. Tak jest właśnie z wdrożeniem zasad prawidłowego mycia <3

   Usuń
 4. Ekstra wpis! Prawda jest taka, że bardzo mało osób potrafi myć poprawnie włosy.. Nawet fryzjerzy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda. Osobiście zdarzyło mi się kilka razy w życiu być źle obsłużoną na myjce fryzjerskiej. Najgorsza jest zbyt gorąca woda i oparzenie skóry (kilka razy to przeżyłam). Na szczęście teraz mam super fryzjerów, którzy są profesjonalistami i prawdziwymi włosomaniakami :-)

   Usuń
 5. A co sądzisz o botoksie do włosów?? Używałaś kiedyś?

  OdpowiedzUsuń
 6. Właśnie uświadomiłam sobie, że moje braki w wiedzy są ogromne!!! Biorę się za nadrabianie, a następnie idę myć głowę! :D

  OdpowiedzUsuń

Mam nadzieję, że miło spędziłaś czas na blogu i wyniosłaś z jego treści cenne wskazówki. Życzę Ci owocnej pielęgnacji włosów, ciała i umysłu. :-)