października 14, 2013

Silikony w pielęgnacji włosów

PODSTAWOWY PODZIAŁ ORAZ JAK STOSOWAĆ

Na temat stosowania silikonów w pielęgnacji włosów krąży wiele opinii. Jedni uważają je za niezbędne, inni wykluczają definitywnie z pielęgnacji. Na początku mojej włosomaniackiej drogi spotkałam się z głosami mówiącymi, że silikony trzeba odstawić, gdyż tylko dzięki temu będę mogła pielęgnować włosy naturalnie. W miarę upływu mojego włosomaniactwa zainteresowałam się tematyką głównie pod kątem pielęgnacji włosów cienkich i używania w niej silikonów.


SILIKONY - INFORMACJE OGÓLNE


→ Silikony to substancje oleiste, które mają działanie kondycjonujące

Oznacza to, iż są specyfikami mającymi poprawić stan naszych włosów "tu i teraz". Nie sprawiają, że włosy fizycznie stają się zdrowsze, są jedynie zdrowsze optycznie. Silikony pokrywają nasze włosy cieniutką warstwą, która powoduje, iż pojedynczy włos staje się wygładzony. Równa i gładka struktura bardzo dobrze odbija światło, dzięki czemu włosy błyszczą i wyglądają na zdrowsze.


→ Z silikonami łatwo jest przesadzić, czego efektem są tłuste, postrączkowane i obciążone włosy

Należy stosować je z umiarem i w razie potrzeby dawkować większą porcję produktu. Niektóre silikony są trudnozmywalne i dopiero po użyciu silnych detergentów odczepiają się od włosów.




 Silikony chronią włosy przed zniszczeniami, zarówno tymi mechanicznymi jak i/lub termicznymi 

→ Sprawiają, iż włosy lepiej się rozczesują oraz zapobiegają elektryzowaniu.

→ W zależności od rodzaju i typu włosów mogą wzmacniać skręt lub wygładzać.



SILIKONY DZIELIMY NA:

ŁATWE DO USUNIĘCIA

a) odparowujące z włosa/ulatniające się
  • cyclohexasiloxane,
  • cyclomethicone,
  • cyclopentasiloxane,
  • cyclotetrasiloxane.

b) rozpuszczalne w wodzie
  • dimethicone copolyol,
  • hydrolyzed wheat protein hydroxypropyl polysiloxane,
  • lauryl methicone copolyol,
  • silikony posiadające PEG/PPG  w nazwie.
Im wyższa liczba znajdująca się przy PEG/PPG, tym silikon lepiej rozpuszcza się w wodzie (poniżej 4 nie rozpuszcza się, a powyżej 10 rozpuszcza się bardzo dobrze).


c) zmywalne łagodnymi szamponami, lecz nierozpuszczalne w wodzie
  • amodimethicone,
  • beheonoxy dimethicone,
  • dimethicone,
  • dimethiconol,
  • phenyl trimethicone.

CIĘŻKIE DO USUNIĘCIA

d) zmywalne mocnymi detergentami (szamponami z SLS,SLES i innymi sulfates)
  • trimethicone,
  • trimethylsiloxysilicates,
  • trimethylsilylamodimethic,
  • trimethylsiloxysilicates,
  • trimethylsilylamodimethicone.



Często w sieci widnieje podział na silikony złe i dobre. Uważam, że nie jest to właściwe nazewnictwo, gdyż silikony ciężkie do usunięcia nie są aż tak "złe" jakby wskazywała na to nazwa. Da się je usunąć produktem zawierającym mocny detergent, jednak przy częstym stosowaniu silikonów "złych", zmuszone jesteśmy do częstego mycia włosów mocniejszymi szamponami, co może wysuszać włosy, w szczególności cienkie i delikatne. 




SILIKONY A WŁOSY CIENKIE


1. Silikony dla włosów cienkich są niezbędne. 

Włosy cienkie bardzo łatwo ulegają zniszczeniom i nic tak dobrze nie zabezpieczy ich jak silikon (wiem to z teorii jak i własnego doświadczenia). 


2. Należy używać silikonów z umiarem, 

Włosy cienkie mają tendencję do szybkiej utraty objętości, Kropelkę produktu należy dobrze rozetrzeć w dłoniach i muskać delikatnie końce włosów i w razie potrzeby wierzchnią warstwę. 

Jeśli stosuję odżywkę czy maskę, w której jest już silikon, nie nakładam później serum silikonowego, natomiast jeśli używam produktu bez silikonów, serum jest obowiązkowe. Pomaga mi to zachować gładkie, nie puszące się, ale też nieobciążone włosy.


3. Unikam silikonów znajdujących się w szamponach

Przyczyniają się do szybszego przetłuszczania włosów. Stawiam natomiast na dobrą odżywkę czy maskę zawierającą łagodne silikony lub na serum silikonowe jako ostatni krok pielęgnacji. 


4. Należy skupić się głównie na łagodnych silikonach, 

Nie będą one zmuszały nas do sięgania po mocne detergenty.






Warto mieć przy sobie spis silikonów i przed zakupem sprawdzić, jakie rodzaje zawiera określony produkt. Warto również wspomnieć, iż alternatywą dla silikonów są oleje, które również mogą służyć w celu zabezpieczania włosów przed zniszczeniami. Jak zapatrujecie się na silikony w pielęgnacji włosów?




18 komentarzy:

  1. ja ostatnio nie celowo odstawiłam silikony stosując same odżywki bez nich i włosy zaczęły się szybciej niszczyć, więc wróciłam i każdego dnia zabezpieczam końce:))

    OdpowiedzUsuń
  2. Kiedyś uważałam, że silikony są be i fe, naczytałam się mnóstwa postów o tym jak "oblepiają" włosy tworząc nieprzepuszczalny filtr. Potem zupełnie przez nieuwagę kupiłam maskę z silikonem w składzie.. stała się ona jedną z moich ulubionych i już nie kręcę nosem na silikony w składzie :P Sama jestem jednak posiadaczką włosów grubych, a wiem, że na włosach cienkich silikony to zupełnie inna historia :)
    Anomalia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli chodzi o cienkie włosy to po prostu trzeba nakładać ich bardzo mało i nie przesadzać z produktami, w których są zawarte :) Zazdroszczę Ci grubych włosków, są przepiękne, mój ideał :) :*

      Też interesuje mnie jaka to maska :)

      Usuń
    2. Maska to Biovax z keratyną :) Bardzo polecam :)
      Anomalia

      Usuń
  3. Ja mam cienkie włosy, ale też suche i zniszczone i odpowiednia porcja silikonów im służy

    OdpowiedzUsuń
  4. Silikony są niezawodne, jeśli chodzi o ochronę końcówek. U mnie nie byłoby mowy o zapuszczaniu włosów, gdyby nie one.

    OdpowiedzUsuń
  5. ja mam włosy cienkie w tendencją do łamania się i silikony mnie ratują. Wole zdecydowanie zmywalny silikon niż np. alkohol wysoko w składzie jakiejś odżywki.

    OdpowiedzUsuń
  6. Ja czasem stosuję odżywkę z silikonami ;)

    OdpowiedzUsuń
  7. silikony używane z głową są zbawienne - nie ma co z nich 100% rezygnować bo można narobić sobie więcej złego niż dobrego ;)

    OdpowiedzUsuń
  8. Masz dwa silikony jednocześnie w dwóch grupach-odparowujące i ciężko usuwalne.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Już poprawiłam :) Bardzo Ci dziękuję, chyba jakiś mały chochlik w nocy mi tu dokleił nie to co trzeba! :)

      Usuń
  9. Ja lubię od czasu, do czasu zastosować odżywki Nivea, bo właśnie dzięki silikonom, które się w nich znajdują moje włosy mniej się puszą i są troszkę ujarzmione.
    Niestety, nie mogę też przesadzać, bo jako posiadaczka włosów cienkich i rzadkich mogę sprawić, że jest ich optycznie jeszcze mniej co nie jest zbytnio pożądane.

    OdpowiedzUsuń
  10. przydatny post :), zwlaszcza dla tych ktorzy uwazaja silikony za bardzo zle :).

    OdpowiedzUsuń
  11. mam cienkie i rzadkie włosy, ale wytrwale zapuszczam :) tyle razy wspominałaś w swoich wpisach o masce Kallosa, że nic tylko czekać na jej recenzję ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kasiu fajnie jest dowiadywać się, że jest nas więcej :) Recenzja pojawi się na pewno w najbliższym czasie na blogu. Pozdrawiam :*

      Usuń

Mam nadzieję, że miło spędziłaś czas na blogu i wyniosłaś z jego treści cenne wskazówki. Życzę Ci owocnej pielęgnacji włosów, ciała i umysłu. :-)