Dla większości z nas zapach odgrywa istotną rolę w życiu. Mamy swoje ulubione nuty zapachowe i często nie zdajemy sobie sprawy jak to, co lubimy silnie łączy się z emocjami i przeżyciami z przeszłości. Zapach jest elementem higieny osobistej i wyznacznikiem atrakcyjności. Ma to swoje podłoże w naturze człowieka, ponieważ biologicznie odrzucamy to co brudne, a dążymy do tego co czyste. Poprzez zapach wyrażamy siebie. Silna pozycja zapachu w codziennym życiu wykorzystywana jest z sukcesem przez specjalistów od marketingu. To jak odczuwamy różne zapachy, jak skonstruowane są perfumy i jak działa zmysł węchu jest niezwykle fascynujące! Dlatego zapraszam Was w podróż po zapachach ze mną, w której dowiecie się naprawdę wielu ciekawych informacji m.in. na co zwrócić uwagę wybierając zapach dla siebie.
Zapach, a emocje
Dlaczego używamy perfum?
- Zwiększenie atrakcyjności
Zapach to silny zmysł, na podstawie którego dobieramy partnerów. Badania wykazały, że reagujemy na feromony wydzielane przez drugą osobę i na tej podstawie wstępnie decydujemy czy dany osobnik jest dobrym materiałem do dalszego przekazania genów. Można więc powiedzieć, że partnerów wybieramy nosem, chociaż nie zdajemy sobie z tego do końca sprawy. :-) Dlatego czasami producenci dodają feromony do perfum. ;-)
Używając perfum podświadomie chcemy zwiększać naszą atrakcyjność. Kiedyś o tym w ogóle nie myślałam, jednak teraz mając tę świadomość, uważam, że to naprawdę fascynujące!
- Element higieny osobistej
Większość osób nie wyobraża sobie życia bez perfum. To stały element codziennej higieny, który jest naturalny jak używanie żelu pod prysznic i nałożenie kremu. Perfumy sprawiają, że jesteśmy bardziej czyści, higieniczni, zadbani i taki też komunikat przesyłamy za pomocą zapachu innym ludziom.
Jestem właśnie w trakcie czytania książki "Sapiens. Od zwierząt do bogów" i akurat wczoraj, czyli dzień przed rozpoczęciem pracy nad tym artykułem, trafiłam na rozdział o podziale na klasy, kasty, podziały rasowe, które silnie łączą się z nieczystością. Posiadamy pierwotny lęk przed brudem i nieczystością, dlatego tak łatwo uwierzyć nam w podziały - uważamy, że osoby z "niższych warstw" są nieczyści, brudni. Nie jest to fakt, a nasze wyobrażenie i przypisanie w sposób automatyczny naturalnych odruchów, ale to już temat na inną rozmowę. :-) I tak sobie myślę - może właśnie dlatego zapach jest w naszym życiu tak ważny, bo utożsamiamy go z higieną i czystością, które określają przynależność do tej "lepszej" części świata? Myślę, że warto o tym dłużej pomyśleć.
- Wyrażanie siebie
Perfumy damskie czy męskie (temat na jeszcze inną dyskusję :-)) są również według mnie narzędziem pomagającym wyrazić siebie, dokładnie tak jak moda czy fryzura. Inaczej odbieramy kobietę pachnącą kwiatowymi nutami, a inaczej kobietę, która roztacza woń nut orientalnych. W związku z tym pomagają budować wizerunek.
Aromamarketing
Jak wybrać perfumy dla siebie?
Jeśli zależy Wam na jak najlepszych dopasowaniu perfum warto wziąć pod uwagę kilka aspektów:
- Warto testować nowe zapachy z rana, ponieważ zmysł węchu nie jest jeszcze przebodźcowany.
- Najlepiej jest testować zapachy na własnej skórze. Każdy zapach łączy się z naturalnym pH skóry i rozwija się wraz z upływem godzin. Wtedy dopiero zobaczymy jak faktycznie będzie pachniał na nas.
- Używanie blotterów czyli papierków do testowania perfum nie jest precyzyjnym sposobem poznania zapachu. Blottery eksponują tylko niektóre nuty zapachowe, a więc zniekształcają kompletny odbiór perfum.
- Warto przetestować zapachy w domu, nie w drogerii, ponieważ w powietrzu unosi się zmieszany zapach różnego rodzaju perfum, chemii, kosmetyków co zniekształca odbiór konkretnego zapachu. Dlatego warto zaopatrzyć się w miniaturki czy próbki perfum i na spokojnie przetestować je w domu.
- Słoik z kawą na półce z perfumami - z założenia ziarna kawy resetują zmysł węchu. To jeden z największych mitów! Gdy się o tym dowiedziałam, nie mogłam uwierzyć! W rzeczywistości kawa jest kolejnym zapachem, który miesza się z tym wcześniej wąchanym. Aby zresetować węch lepiej udać się na świeże powietrze.
- Testując nowe zapachy powinno się wąchać krótko, szybko i płytko, a nie długo i głęboko, gdyż lepiej poznajemy dany zapach.
Te same perfumy mogą pachnieć inaczej
Perfumy czy woda perfumowana?
Utarło się w potocznym języku, że wszystkie zapachy nazywamy "perfumami". Nie mówimy raczej: Czy mogłabyś mi podać wodę toaletową? Powiemy: Podaj mi proszę perfumy. :-) Warto jednak znać nazewnictwo, które powie nam sporo o procentowej zawartości kompozycji zapachowej w produkcie, a tym samym o trwałości zapachu.
- perfumy zawierają ok. 25-43% kompozycji zapachowej,
- woda perfumowana 10-15%,
- woda toaletowa 5-10%,
- woda kolońska 3-5%.
Na flakoniku znajdziecie również oznaczenia, po których rozpoznacie z którym produktem macie do czynienia
- Parfum - czyli perfumy,
- EDP (eau de parfum) - woda perfumowana,
- EDT (eau de toilette) - woda toaletowa,
- EDC (eau de cologne) - woda kolońska.
5 ciekawych pojęć związanych z perfumami
Na zakończenie mam dla Was 5 ciekawych pojęć związanych z perfumami i zapachem. :-)
Blotter
Papierek służący do testowania perfum w drogerii.
Flanker
Tak nazywamy kolejne odmiany danego zapachu. Przykładowo DKNY Be Delicious to mój ukochany zapach kojarzący się z młodością i pierwszym wyjazdem do Londynu :-) Flankerem jest DKNY Be Delicous Fresh Blossom.
Pillar (filar)
Tak z kolei określa się pierwszy zapach w danej rodzinie perfum. Bazując na powyższym przykładzie Pillarem będzie DKNY Be Delicious.
Piramida zapachowa
To struktura zapachu, którą tworzą: nuty głowy, nuty serca i nuty bazy. Ulatniają się one w wypisanej kolejności. Nuty głowy czujemy jako pierwsze, ulatniają się już po ok. 20 minutach. Nuty serca są wyczuwalne po kilkunastu minutach i uwalniają się wolniej od nut głowy. Nuty bazowe stają się wyczuwalne dopiero po min. 20 minutach po aplikacji i ulatniają się najdłużej - przez kilka godzin. Są sednem zapachu, który czujemy najdłużej, dlatego tak ważne jest aby nie oceniać zapachy zaraz po psiknięciu.
Projekcja
Tym określeniem opisuje się zasięg zapachu. Im wyższa projekcja, tym zapach wyczuwalny z dużej odległości. Z kolei mniejsza projekcja określa zapach wyczuwalny blisko skóry.
Ciekawi mnie z jakich względów sięgacie po perfumy i czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad tym? :-) Ja przyznam, że przez wiele lat używałam ich bez pomyślenia o tym, że każdy zapach może mieć głębsze i ukryte znaczenie, być odzwierciedleniem wielu procesów biologicznych czy psychologicznych.
Bardzo ciekawy artykuł, chociaż ja akurat nie przykładam dużej wagi do zapachów. Jeżeli jednak mam wybrać perfum, czy wodę toaletową, to z reguły są to zapachy owocowe, energetyczne, nie kwiatowe.
OdpowiedzUsuńWidać, że nie przykładasz, skoro piszesz "perfum".
UsuńWow! Naprawdę pożądana dawka wiedzy! :) Ja jestem wierna jednej marce od lat, więc nie mam problemu z wyborem perfum. Jednak wiem, że zakupy w drogerii potrafią nieźle namieszać w naszych nosach. ;) Mnogość zapachów...Ah!
OdpowiedzUsuńW swoim wpisie przekazałaś rzetelną dawkę wiedzy! Kiedy byłam w gimnazjum uwielbiałam mieć kilka buteleczek różnych wód toaletowych. Obecnie stawiam na jakość. Mój nr 1 jest Calvin Klein Beauty i Hugo Boss Woman, chociaż często wracam do tańszych zapachów z Avonu, np. Mesmerize Black czy Cherish.
OdpowiedzUsuńŚwietny poradnik! Zdecydowanie zapach ma silne powiązanie z naszymi emocjami :)
OdpowiedzUsuńPięknie to wygląda :)
OdpowiedzUsuńJa najbardziej lubię rześkie zapachy z nutą cytrusów
OdpowiedzUsuńJa uwielbiam cytrusowe :) Ostatnio odnalazłam Panthera wersję odppowiednicza znanej Szarej Pumy i do tego w promocji na edp24pl
OdpowiedzUsuńZapachy damskie czy męski podobają się wielu osobom. Niestety wiąże się to z zakupem drogiego flakonu pełnowymiarowego, co nie zawsze nam się opłaca gdyż czasami zapach na naszej skórze może źle ewoluować. W takiej sytuacji gdy nie jesteśmy pewni zamówimy sobie odlewkę perfum ze sprawdzonej perfumerii. Sprawdzimy zapach na własnej skórze i będziemy wiedzieć czy warto wydać na niego pieniądze.
OdpowiedzUsuńJa zawsze wybieram słodkie zapachy. Tak już mi zostało od lat
OdpowiedzUsuńSuper produkt, sama używam i polecam :)
OdpowiedzUsuńJa wybieram zawsze kwiatowe zapachy. Inne są dla mnie albo za mdłe albo po prostu za mocne. Nie lubię bardzo ostrych perfum, dlatego staram się ich unikać. To powód dla którego kupuje perfumy stacjonarnie, muszę znać zapach zanim coś kupię, bo wiem, że mogą mi się nie spodobać.
OdpowiedzUsuń